IV Krokowska’10 w Żarnowcu za nami!

Ponad 400 zawodników wystartowało po raz czwarty w Żarnowcu w imprezie sportowej Krokowska’10. Organizatorem biegu było Stowarzyszenie „Kaszuby Biegają” oraz Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej.
Trasa o długości 10 km dość trudna i wymagająca lecz bardzo malownicza. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę

Żarnowiec – wieś kaszubska w Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, w pobliżu Jeziora Żarnowieckiego, w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i przy drodze wojewódzkiej nr 213. W  pobliżu znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa. Na miejscu dawnej pobliskiej wsi Kartoszyno prowadzono do 1990 r. budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ośrodek w Żarnowcu stał się centrum kultury i polskości na tamtejszych terenach. Miejsce Klasztoru Benedyktynek.

Jednonawowy kościół klasztorny pochodzi z przełomu XIII i XVI wieku. We wnętrzu uwagę należy zwrócić na gwieździste sklepienia, kamienne figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Katarzyny, gotyckie płyty nagrobne, drewnianą Pietę z 1430 roku, XVII-wieczne boczne ołtarze, barokowe stalle, na których przedstawione są najstarsze widoki klasztoru i kościoła. Bogato zdobiony ołtarz z prezbiterium pochodzi z XVII/XVIII wieku, wykonany był najprawdopodobniej przez snycerzy z Oliwy, a autorstwo obrazów przypisuje się mistrzowi Hermannowi Hanowi.

CYSTERSKIE LATO MUZYCZNE w Żarnowcu – Miejsce organizowanego przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku wraz z parafią rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu Cysterskiego Lata Muzycznego . Koncerty będą odbywały się w lipcowe i sierpniowe niedziele. Gotycki kościół o barokowym wnętrzu zapewni niezwykły klimat podczas koncertów oraz nadaje szczególną oprawę monumentalnemu brzmieniu organów.

Sponsorem Głównym wydarzenia było PGE EJ 1
www.pgeej1.pl
www.swiadomieoatomie.pl

 

 

Wyniki: IV-Krokowska-10