Ciekawe Miejsca

  1. Zespół pałacowo-parkowy w Krokowej

 

Pałac w Krokowej to perełka architektury, miejsce chętnie odwiedzane przez gości z całego świata. Pierwsze założenie zamkowe datowane jest przez historyków na XIII – XIV w. Pod koniec XIII w. najprawdopodobniej istniał w miejscu obecnego pałacu tzw. grodek stożkowy, czyli średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym. Dopiero pod koniec XIV lub na początku XV w. powstał w tym miejscu pierwszy murowany z kamienia polnego zamek. Obecna forma pałacu pochodzi z XVIII w. Odrestaurowany park w 1990 roku pochodzi z XVIII / XIX w. posiada drzewostan liczący 200 – 250 lat, m.in. Miłorząb Japoński, Magnolię Drzewolistną czy Katalpę Bignioniową. Wzdłuż południowego odcinka fosy w XVIII w. utworzono Aleję Filozofów na pamiątkę pobytu niemieckiego filozofa Johanna Fichtego. Niegdysiejsza siedziba rodu von Krockow mieści dziś przytulny, elegancki hotel oraz restaurację. Po wcześniejszym zgłoszeniu (min. 7 dni) istnieje możliwość zwiedzania Zamku, Parku oraz Muzeum z przewodnikiem dla grup do 25 osób.

adres: 84-110 Krokowa, ul. Zamkowa 1

Tel. +48 58 774 21 11, Fax. +48 58 774 21 10
Tel. kom. +48 605 333 269

e – mail: recepcja@zamekkrokowa.pl

www.zamekkrokowa.pl


  1. Muzeum w Krokowej

 

    

W dawnej gospodzie „Pod księciem Mestwinem” mieści się jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie. Tam, gdzie niegdyś znajdowała się sala taneczna, dziś można zapoznać się z historią i sztuką naszego regionu oraz poznać skomplikowane dzieje Kaszubów, Polaków, Niemców, czy Olendrów. W muzeum obejrzą Państwo zbiory etnograficzne, pamiątki rodzinne po dawnych właścicielach zamku, a także czasowe wystawy historyczne i artystyczne. Muzeum zlokalizowane jest w budynku za kościołem.

adres:  84-110 Krokowa, ul. Zamkowa 1

Tel. +48 587742111 wew.115  Tel. kom. +48 669 790 700

Kustosz – Grażyna Patryn

e – mail: muzeum@zamekkrokowa.pl

http://zamekkrokowa.pl/pl/muzeum/


  1. Zespół pałacowo-parkowy w Prusewie „Sześć dębów”

 

W roku 1910 zostaje wybudowany pałac w Prusewie przez rodzinę Flissbachów, właścicieli majątku w Prusewie w latach 1835 – 1945. Częścią składową pałacu jest park o pow. 1,7 ha. w układzie geometrycznym i angielskim, Na jego terenie znajduje się bogaty starodrzew tj. osiem pomników przyrody w wieku ponad 250 lat, zachowana mała architektura w tym fontanna, aleja różana oraz liczne kompozycje kwiatowe. Obecnie w pałacu znajduje się restauracja oraz pokoje gościnne.

adres: Prusewo 1, 84-113 Wierzchucino

Tel. +48 58 673 57 37, Tel. kom. +48 604 553 606

e – mail: szescdebow@prusewo.pl

www.prusewo.pl


  1. Pałac w Kłaninie

 

 

Budynek pałacu został wzniesiony w XVII w. przebudowany i rozbudowany w XIX w. Od 1838 r. do 1945 r. majątek rozwijał się pod zarządem rodu von Grass, którzy między innymi założyli ponad 2 ha ogród, w którym znajdowały się rzadkie okazy drzew m. in. żywotnik japoński, miłorząb dwuklapowy czy świerk kaukaski. W okresie zarządzania pałacem przez rodzinę von Grass powstała także zachowana do dziś aleja lipowa prowadząca przez XIX – wieczną stalową, ażurową bramę do rezydencji. Obecnie w pałacu znajduje się hotel z ogólnie dostępną restauracją.

adres: Kłanino 22, 84-107 Kłanino

tel. +48 58 774 58 58

e – mail: recepcja@klanino.pl

www.klanino.pl


  1. Zespół kościelno-klasztorny w Żarnowcu

Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu jest najcenniejszym zabytkiem gminy Krokowa i jednym z najcenniejszych  obiektów północnych Kaszub. Kompleks składa się z kościoła  z krużgankami, budynku klasztornego oraz plebanii. Najcenniejszym zabytkiem kościoła jest Pieta pochodząca z ok. 1430 roku. Na uwagę zasługuje także ołtarz główny, datowany na ok. 1700 r.,  z postaciami Marii

i Archanioła Gabriela dwa ołtarze boczne, chrzcielnica z XVIII w.
i ambona.  Gotyckie krużganki przylegają do kościoła od jego  północnej strony. Fundatorami żeńskiego klasztoru w Żarnowcu byli oliwscy cystersi w 1235 roku. Rozwój Żarnowca przez kolejne 500 lat był związany z kondycją klasztoru. W 1772 roku władze pruskie zlikwidowały zakony i przejęły ich majątek. Dopiero w 1946 roku do Żarnowca powróciły mniszki – benedyktynki z Wilna. Klasztorny skarbiec skrywa liczne zabytki m. in. cenne rękopisy z XV w., pastorały i bogato zdobiony graduał, piękne szaty i hafty liturgiczne. Istnieje możliwość zwiedzania kompleksu kościelno – klasztornego w Żarnowcu po wcześniejszym umówieniu.

adres:  Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu ul. Klasztorna 3, 84-110 Krokowa

Tel. +48 58 673 71 07

e – mail: zarnowiec@diececja.gda.pl

www.zarnowiec.diecezja.gda.pl


  1. Kościół w Dębkach

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej powstał w 1935 roku. Ten piękny drewniany obiekt został zaprojektowany przez T. Hornunga architekta pochodzącego z kaszubskiej miejscowości Wiela. Kaplicę oraz całe jej wyposażenie wykonano w drewnie. Autorami wystroju wnętrza byli kaszubscy artyści rzeźbiarze Teodor Pliński i Franciszek Menczykowski. Inicjatorem powstania kościoła w Dębkach był

prof. Wrzosek oraz jego rodzina.  W czasie II Wojny Światowej, w świątyni został zniszczony ołtarz, który w 2009 roku został zrekonstruowany na podstawie ocalałych zdjęć z okresu jego budowy.

adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębkach
ul. Zakonna 10, 84-110 Krokowa

Tel. +48 58 673 71 56 ,  Tel. kom. +48 604 197 203

e – mail: burda@xcr.pl

www.debki-alleluja.pl


7. Kościół w Krokowej

 

Około 1300 roku w Krokowej została wybudowana pierwsza drewniana kaplica przez Piotra Krokowskiego. Kolejni potomkowie rodu przebudowywali kościół, ale największe zmiany wprowadził Wawrzyniec Krokowski 1498 roku wybudował w Krokowej pierwszy murowany kościół z drewnianą wieżyczką. Obecny, neogotycki kościół, powstał w latach 1833-1850 z fundacji i według projektu Karola Gustawa Adolfa von Krockow, na takim samym planie jak rotterdamska katedra. Do 1945 roku był to kościół ewangelicki
pw. Św. Krzyża, natomiast od 1946 roku kościół katolicki
pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wyposażenie wnętrza kościoła jest neogotyckie i stanowią je: murowany ołtarz, chrzcielnica, ambona, chór muzyczny i barokowy krucyfiks procesyjny. W krypcie znajdują się kamienne płyty nagrobne rodziny von Krockow.

adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej
84-110 Krokowa, ul. Wejherowska 1

Tel. +48 58 673 71 19

e – mail: swkatarzyna@petrus.opok.org.pl

www.parafiakrokowa.pl


  1. Zespół młynów w Lisewie

Zespół młynów znajduje się na południe od wsi Lisewo w malowniczej dolinie rzeki Czarna Woda. Już w XVIII w. w dolinie funkcjonowały tu trzy młyny. Zachowane do czasów dzisiejszych młyny pochodzą z końca XIX w., ale zbudowane zostały w miejscach lokalizacji obiektów wcześniejszych. Obecnie zespół młynów w Lisewie należy do prywatnego właściciela.


  1. Diabelski Kamień

 

 

Zwany także „Stojącym”. Położony 1 km na północny – wschód od miejscowości Odargowo. Kamień tylko częściowo znajdujący się na powierzchni gruntu, mierzy w obwodzie 20m, przy wysokości 3,5m. Na boku gigantycznego kamienia znajduje się pięć wgłębień, jakby pozostawionych przez palce czyjejś dłoni. Podanie mówi, że wgłębienia te są śladami diabelskiej łapy. Czart chciał podnieść głaz, by rzucić go na żarnowiecki kościół i zniszczyć go raz na zawsze. Jednak nad cystersami czuwała Opatrzność Boża – diabła wystraszyło pianie koguta – zląkł się i wypuścił kamień z ręki. Dzięki temu możemy dziś oglądać i naznaczony kamień, i zabytkowy kościół.


  1. Góra Zamkowa

 

Dwa kilometry na południe od wsi Lubkowo, położonej tuż przy Jeziorze Żarnowieckim, znajduje się spore wzniesienie (102,4 m – najwyższe wzniesienie w Gminie Krokowa). W IX lub X wieku wzniesiono w tym miejscu gród warowny, który jednak koło XII wieku został prawdopodobnie zdobyty i spalony (archeolodzy natrafili na zwęglone resztki palisady). Gdy wdrapiemy się na górę , będziemy mogli z niej podziwiać przepiękne Jezioro Żarnowieckie, a odpoczywając po trudach wspinaczki opowiedzieć dzieciom historię powstania Zamkowej Góry. Legenda mówi … […] Dawno temu, według legendy, stał tu zamek, w którym mieszkała piękna królewna. Wybierając się do kościoła w Żarnowcu przeglądała się w lusterku i powtarzała, że nie ma piękniejszej niż ona w świecie. Jej służąca, mająca na myśli obraz Matki Bożej, powiedziała, że owszem, zna śliczniejszą. Rozgniewana królewna wykrzyknęła, że to nieprawda, że ona jest najśliczniejsza, a jeśli nie, to niech się zamek pod ziemię zapadnie. Tak też się stało. […] Zaklęcie może zdjąć tylko rycerz, który przejdzie z klasztoru w Żarnowcu na Zamkową Górę, obejdzie ją i wróci z powrotem w czasie nie dłuższym niż czytanie Ewangelii w Niedzielę Palmową. Innym magicznym sposobem uratowania królewny jest milczący bieg z Żarnowca na Górę Zamkową również w Niedzielę Palową i całowanie po drodze wszystkich napotkanych zwierząt.


  1. Cmentarz ewangelicki w Karwieńskich Błotach I (Cmentarz Mennonicki)

 

Cmentarz znajduje się na zachód od zabudowy wsi wśród nieużytkowanych zarastających drzewami pól. Cmentarz ewangelicki założony w połowie XIX wieku, został założony na planie prostokąta i otoczony głogowym żywopłotem. Zachowały się znajdujące we wschodniej części ruiny murowanego z cegły grobowca z drugiej połowy XIX wieku oraz szczątki nagrobków z których najstarszy nosi datę 1848. Cmentarz użytkowany był jeszcze w latach 1940 – stych. 24 kwietnia 1990 cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.


12. Wrak statku General Carleton

460 metrów od ujścia Piaśnicy zalegają na głębokości 4,7 – 7,8 metrów pozostałości brytyjskiego statku General Carleton, który zatonął podczas sztormu 27 września 1785 roku, w trakcie rejsu ze Sztokholmu do Anglii, z ładunkiem ponad 500 ton żelaza. Śmierć w katastrofie poniosła większość z 18 osobowej załogi dowodzonej przez kapitana Williama Hustlera.

General Carleton został zbudowany w 1777 roku, w stoczni Thomasa Fishburna w Whitby (Anglia), w tej samej co HMS Endeavour, na którym kapitan James Cook odbył pierwszą wyprawę dookoła świata w latach 1768 – 1771. Obydwa statki były do siebie bardzo podobne. Trzymasztowy żaglowiec mierzył ok. 32 metrów długości, 9 metrów szerokości i przy zanurzeniu 5,2 metrów zabierał ponad 500 ton ładunku. W latach 1777 – 1785 kursował między portami brytyjskimi a bałtyckimi – głównie Rygą. Od 1782 roku jako pomocnicza jednostka logistyczna Royal Navy uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Sztorm w dniu 26 września 1785 roku zmusił statek do próby zakotwiczenia w pobliżu brzegu w celu dokonania niezbędnych napraw. Wkrótce jednak doszło do wyrwania kotwicy i uderzenia kadłuba o dno.

Jego pozostałości zostały zlokalizowane w 1989 roku przez ichtiologa i płetwonurka dr Michała Woźniewskiego (1946 – 2000) przy pomocy miejscowych rybaków. Odkrycie to stało się możliwe m. in. dzięki przekazywanej z pokolenia na pokolenia opowieści o katastrofie statku.

W latach 1995 – 1998 systematyczne podwodne badania archeologiczne przeprowadził Dział Badań Podwodnych Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Wydobyto zabytki, które umożliwiły odtworzenie historii statku i jego załogi, m.in. dzwon okrętowy z nazwą jednostki.

Tekst na podstawie opracowania Waldemara Ossowskiego