Szlaki Piesze

“Ścieżka przyrodniczo-leśna „BIAŁOGÓRA”

Bielawka
Bielawka

Ścieżka przyrodniczo-leśna „BIAŁOGÓRA”, przebiegająca od miejscowości Białogóra w stronę morza, na terenie rezerwatu „Białogóra”. Idealna propozycja na połączenie spaceru z edukacją przyrodniczą. Długość trasy około 1300m. Na trasie ustawionych jest 38 tablic informacyjnych. Przygotowane są również dwa miejsca odpoczynku

 

 

 

“Szlak niebieski”

Szlak niebieski “Nadmorski (Rozewski)”

Krokowa – Ostrowo – Jastrzębia Góra – Rozewie – Władysławowo, 28 km

Szlak umożliwia zapoznanie się z charakterystycznymi dla terenu NPK formami krajobrazu – rozległym zagłębieniem bezodpływowym torfowiska atlantyckiego, wysoczyzną morenową Kępy Swarzewskiej, wybrzeżami klifowymi, dolinami erozyjnymi. Szlak prowadzi przez trzy rezerwaty przyrody: “Bielawa” w okolicy Ostrowa, “Przylądek Rozewski” i “Dolina Chłapowska”. W Rozewiu szlak łączy się ze ścieżką poznawczą “Przez wąwozy i klify wąwozy Rozewia”. Na trasie szlaku leży Jastrzębia Góra – jedna z najpiękniejszych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Powstała na początku XX wieku, jako miejscowość letniskowa, z tego okresu pozostała tu charakterystyczna zabudowa willowa, m.in.: willa należąca do marszałka Piłsudskiego. W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej wysunięta na północ część Polski zwana “Różą Północy”.

 

“Szlak czerwony”

Żarnowiec – Dębki – Białogóra – Lubiatowo – Stilo – Łeba, 32 km

Jest to fragment transeuropejskiego szlaku łączącego Braniewo z francuskim portem Brest. Między Dębkami a Białogórą szlak wytyczony jest w granicach NPK. W okolicy Dębek szlak prowadzi w pobliżu wschodniej granicy rezerwatu “Piaśnickie Łąki”, następnie przechodzi przez bory Mierzei Kaszubskiej, mijając florystyczne rezerwaty “Białogóra” i “Babnica”. Umożliwia poznanie charakterystycznych stref roślinnych występujących na terenie mierzei – nadmorskiego boru bażynowego, torfowiska wysokiego w zagłębieniach międzywydmowych, lasu brzozowo-dębowego występującego na płatach żyźniejszych siedlisk oraz inicjalnych zespołów roślinnych porastających wydmy białe i szare.[/tab][tab label=”Szlak czrny”]Szlak czarny “Grot Mechowskich”

Puck – Połczyno – Darżlubie – Mechowo – Krokowa, 29 km

Szlak odpowiedni zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerzystów. Na trasie szlaku największą atrakcją są polodowcowe groty zlepieńcowe w Mechowie. W Mechowie znajdują się także stare szachulcowe domy, kapliczka z 1880 roku oraz szachulcowy kościół z XVIII wieku. Inną ciekawostką są dwa owiane legendami, olbrzymie głazy narzutowe – Diabelski Kamień i Boża Stopka, które znajdują się w Puszczy Darżlubskiej. W Krokowej warto zwrócić uwagę na pałac Krokowskich z rozległym parkiem oraz XIX-wieczny kościół z kryptą grobową Krokowskich.

 

“Szlak zielony”

Szlak zielony “Puszczy Darżlubskiej”

Wejherowo – Żarnowiec – Krokowa, 37 km

Szlak wytyczony jest na Kępie Żarnowieckiej, prowadzi zachodnim skrajem Puszczy Darżlubskiej. Na małym odcinku, między Żarnowcem a Łętowicami przechodzi przez otulinę NPK. Jedną z atrakcji na trasie szlaku jest głaz narzutowy zwany “Diabelskim Kamieniem” w okolicy Odargowa. Następnie szlak przebiega wzdłuż granicy rezerwatu “Zielone”, w którym znajduje się stanowisko rzadkiego na terenie Polski, efektownie kwitnącego pnącza – wiciokrzewu pomorskiego.

 

Nadchodzące wydarzenia