„Missa pro pace” – koncert dialogowy na chór, organy i saksofon.

Serdecznie zapraszamy na „Missa pro pace” – koncert dialogowy na chór, organy i saksofon. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej i współczesnej: XV- wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną współczesnych trendów jazzowych. Tytuł „Missa pro pace” (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca Opactwa Benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.)
z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą.
Na wykonanie utworu „Missa pro pace” składają się elementy mszy pozostające ze sobą w dialogu wokalno – instrumentalnym: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei. Eksperyment poszerza działanie o interakcję z publicznością i prezentację części „Gloria” w języku kaszubskim wykonaną wspólnie z uczestnikami koncertu.
Miejsce I Kościół pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu
Data I 15 sierpnia (sobota) 2020, godz. 20.30, wstęp wolny
Organizator I Fundacja im. Księdza Włodzimierza Sedlaka oraz Parafia pw. Zwiastowania Pana w Żarnowcu
Partnerzy I Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej, Gmina Krokowa
Artyści I Chór Lutnia z Luzina, Hasmik Sahakyan – sopran, Tomasz Fopke – baryton, Dominik Kisiel – organy, Jakub Klemensiewicz – saksofon
Przekład tekstów I Adam Diesner; Koncepcja I Aleksandra Pitra-Kox; Współpraca I Bodo Kox
Kontakt I biuro@fundacjasedlaka.pl, tel. 734 462 002