Bo tu są nasze rodzinne Kaszebe

„Bo tu sa nasze rodzinne Kaszebe” – pod taką nazwą Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej zorganizowało letnie warsztaty w gminie Krokowa. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się w Białogórze i Dębkach (najczęściej w godzinach popołudniowych), skierowane  dla dzieci i dorosłych, mieszkańców oraz turystów. Celem warsztatów było zwiększenie świadomości i wiedzy o tradycjach kaszubskich poprzez umożliwienie świadomego i kreatywnego poznawania historii i tradycji mieszkańców północnych Kaszub. Mogliśmy zobaczyć jak trudną sztuką jest malowanie na szkle oraz rzeźbienie w mydle. Podczas spacerów ziołowych poszukiwaliśmy charakterystycznych  dla naszego regionu roślin. „O rybakach muzyką i słowem”  to spotkanie przy muzyce połączonej z gawędami kaszubskimi i rybackimi. „Pomalujmy Kaszuby” to kolejna kreatywna propozycja warsztatów, które odbywały się w plenerze na deptaku w Dębkach. Na specjalnie przygotowanych panelach został naniesiony motyw wzoru kaszubskiego, który kolorowaliśmy z turystami wybierającymi się na plażę. Panele stworzyły obraz o 20 m długości.

Zamek Krokowa to obowiązkowe miejsce do zwiedzania w naszej gminie, dlatego powstał pomysł na  warsztaty „ Zamkowe Tajemnice” czyli spacer historyczny po zamku.

Wystawa fotograficzna  „Piękno Kaszub – Gmina Krokowa” to zbiór zdjęć pochodzących z konkursu fotograficznego pn. „Najciekawsze zakątki Gminy Krokowa”, który odbył się w 2019 roku. Tematem prac był krajobraz, zabytki i urokliwe miejsca regionu. Oczywiście nie mogło zabraknąć pleneru rzeźbiarskiego, który w tym roku odbył się w Białogórze. Uczestnikami pleneru byli znani i cenieni w regionie rzeźbiarze: Mieczysław Woźniak, Józef Semmerling, Piotr Golla, Marek Zagórski. Tematem przewodnim prac było morze, rybacy, kultura Kaszub.

 

Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska2020″