Jezioro Żarnowieckie
Lubkowo Wieś
Lubkowo (kaszb. Lëbkòwò, niem. Lübkau, dawniej Lubkowa, Lipkowo) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa nad wschodnim brzegiem Jeziora Żarnowieckiego, na Kaszubach. Nad Jeziorem Żarnowieckim, w pobliżu przystani żeglarskiej, na wysokości Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie, zorganizowano letnie kąpielisko śródlądowe. W 2013 r. sezon kąpielowy wyznaczono na okres od 1 lipca do 31 sierpnia.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa gdańskiego.
Wieś powstała w XIII wieku, należała początkowo do klasztoru żarnowieckiego. W 1772 roku (po konfiskacie dóbr zakonu), stała się własnością państwa pruskiego. Rozwój wsi nastąpił po II wojnie światowej, w latach 90 stała się miejscowością letniskową. Zabudowa wsi jest współczesna.
PRZYSTAŃ TURYSTYCZNO – ŻEGLARSKA NA TERENIE GMINY KROKOWA
v Lubkowo – Wieś:
Przystań turystyczno – żeglarska usytuowana nad Jeziorem Żarnowieckim w miejscowości Lubkowo przy ulicy Nad Jeziorem. Wyposażona w: slip, miejsca cumownicze, toalety z prysznicami, miejsce odpoczynku (zadaszona altana), miejsce wykorzystywane do kąpieli z ratownikami WOPR i molo.
Możliwość wypożyczenia: rowerków wodnych, łodzi żaglowych klasy “PUCK”, kamizelek ratunkowych
Na przystani odbywają się regaty żeglarskie, istnieje również możliwość popływania z instruktorem łodzią klasy “Puck” a także zorganizowania kursu żeglarskiego na Patent Żeglarza Jachtowego.
Przystań czynna w miesiącach
Czerwiec
– soboty, niedziele
Lipiec
-sierpień – codziennie, w godzinach 10:00 – 19:00
- Warto wspomnieć, że coroczna pielgrzymka z Nadola do Żarnowca to wydarzenie
niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju, w którym warto choć raz wziąć udział. Pielgrzymka rozpoczyna się przejściem z Kaplicy p.w. Św. Augustyna w Nadolu na przystań.
Biorąca w niej udział społeczność lokalna zawsze ubrana jest w tradycyjne, kaszubskie stroje. Następnie korowód pielgrzymkowy przeprawia się przez Jezioro Żarnowieckie, a otwiera go statek Nadolanin, za nim płyną liczne łodzie, łódki i łódeczki, a nawet kajaki i rowery wodne – wszystkie barwnie przystrojone kwiatami i wstążkami. Na jednej z łodzi zawsze płynie orkiestra, która gra podczas całego rejsu na drugi brzeg jeziora. Druga orkiestra czeka na przystani w Lubkowie i towarzyszy pielgrzymom aż pod zabytkowy kościół w Żarnowcu, w którym odprawiana jest uroczysta msza św.
Całkowita powierzchnia Jeziora Żarnowieckiego wynosi 1476 ha, długość przekracza 7 kilometrów a maksymalna szerokość 2,7 kilometra i maksymalna głębokość 19,4 metra. Z odległym o 4 kilometry morzem łączy je rzeka Piaśnica. Jezioro Żarnowieckie jest niewątpliwie jedną z najlepszych i najciekawszych wód szczupakowych w naszym kraju. Ponad 1/3 jego powierzchni stanowią porośnięte łanami zielska podwodne płycizny o głębokości nie większej niż 6 metrów. Przez co jezioro a w szczególności jego północne granice (okolice ujścia Bychowskiej) Strugi, wypływu Piaśnicy, okolice miejscowości Żarnowiec) znakomicie nadają się do połowów zębaczy na sztuczną muchę lub na spiningowe przynęty powierzchniowe: jerki, slidery, woblery, gildery, popery, bezzaczepowe gumy (Anti- Snag) czy bardzo lekkie wahadłówki. Zakazowi połowów wędkarskich podlegają następujące gatunki ryb prawnie chronionych. Północne krańce jeziora zamieszkiwane są przez potężne stada wspaniałych krasnopiur oraz jazie, alasa, babka czarna i piaskowa, ciosa, jesiotra zachodniego, kiełb, koza, piskorze oraz śliz. Jednak ryby te możemy traktować tu raczej jako ciekawostkę ichtiologiczną niż cel połowów. Sprzęt nie może być ultralight! W tej wodzie pływają prawdziwe krokodyle – tu właśnie możesz dołączyć do grona wędkarzy, którzy mogą pochwalić się metrowym szczupakiem złowionym w Polsce, nie Szwecji. W tamtym roku było to moje szczupakowe eldorado… www.wedkuje.pl
DOMINUJĄCE GATUNKI RYB:
Dużo: olbrzymie szczupak, duży lin, leszcz, duży okon, płoć, karasie srebrzyste, jaź, kleń
Średnio: sum, węgorz, boleń, karp, lipień, pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy i pstrąg źródlany, biały, sandacz, brzana, świnka, certa,
Mało: , amur, troć jeziorowa, troć i łosoś, sieja,
WARUNKI WĘDKOWANIA: z brzegu, z łodzi, w nocy
PREFEROWANE METODY POŁOWU: spinning, spławik, z gruntu
Ciekawe miejsca w okolicy, które wart zwiedzić: