Dni Gminy Krokowa 2023
Dni Gminy Krokowa odbywać się będą w tym roku w dniach 28-29 lipca i przebiegać będą pod hasłem sportu, muzyki i kultury.
Rozpoczynamy 28 lipca na sportowo, biegiem leśno-plażowym z Białogóry kończąc na plaży w Dębkach. Na plażach odbywać się będą zajęcia zumby, rodzinne wznoszenie budowli z piasku. W Dębkach o 12.00 rozegrany będzie turniej piłki siatkowej (zapisy na miejscu).
W sobotę (29.07) zaczynamy koncertowo o 16.00 na Podzamczu. Na scenie pojawią się: Zespół MYSTAKE, Weronika Korthals, Orkiestra Dęta OSP z Wierzchucina i Sławoszyna.
Gwiazdą wieczoru będzie GOLEC UORKIESTRA (godz. 21:00).
Sponsor Główny koncertu: Polskie Elektrownie Jądrowe
Gmina KrokowaKrokowskie Centrum Kultury w KrokowejBałtycka TVTwoja Telewizja MorskaRadio Kaszëbë
Solidna porcja soczystego góralskiego folku, szczypta popu, odrobina rock & rolla i okruch jazzu. Z tych muzycznych komponentów Golec uOrkiestra stworzyła niezwykle oryginalny przepis na muzyczny sukces. Twórcy tego artystycznego projektu to urodzeni pod dobrą nutą bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golcowie. Górale z Milówki w Beskidzie Żywieckim, absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zadebiutowali w 1999 roku płytą Golec uOrkiestra 1. Umieszczone na niej utwory, takie jak Lornetka czy Crazy is my life, do dziś nuci cała Polska. Na kolejnym krążku grupy Golec uOrkiestra 2, wydanym w 2000 roku, znalazł się przebój Ściernisco, jedna z ulubionych piosenek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, żartobliwe Słodycze oraz dedykowany Adamowi Małyszowi utwór Zwycięstwo. Dwa lata później na rynku muzycznym ukazał się album Golec uOrkiestra 3, z którego pochodzą pełne góralskiej dynamiki Pędzą konie oraz ironiczne Kto się ceni. Choć Zespół jest wierny swoim muzycznym korzeniom, nie obawia się artystycznych eksperymentów, czego przykładem jest współpraca z Gromeem i Bedoesem. Efektem tej kooperacji jest wydany w 2019 roku utwór Górą Ty, który natychmiast podbił muzyczne listy przebojów i stał się niekwestionowanym hitem. Dowodem odwagi i otwartości na nowe formy muzyczne jest także projekt Symphoethnic, w którym zespół Golec uOrkiestra połączył siły z wybitnymi wokalistami (Piotr Cugowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Krzysztof Trebunia – Tutka), z orkiestrą symfoniczną Silesian Art Collective, Orkiestrą Ludową oraz najwybitniejszymi wirtuozami gry na instrumentach etnicznych. Koncert składa się ze znanych przebojów Golec uOrkiestry w nowych aranżacjach oraz kilku premierowych utworów. Połączenie brzmień symfonicznych z muzyką etniczną okazało się znakomitym pomysłem, bo projekt został fantastycznie przyjęty i wysoko oceniony przez publiczność.
Zespół nagrał dotąd 11 albumów i płyt koncertowych, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Popularność i sympatia publiczności zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Golec uOrkiestra otrzymała m.in. dwa „Fryderyki”, „Superjedynkę” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, dwie statuetki „Wiktora”, „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt oraz nagrodę TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.
Bracia Paweł i Łukasz Golcowie z ogromną pasją i zaangażowaniem poświęcają się nie tylko koncertowaniu i tworzeniu nowych utworów, ale także działalności społecznej.
W 2003 roku założyli Fundację zajmującą się min. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.