kulturaogólne

“Bursztynowe wibracje” w Muzeum regionalnym w Krokowej

Bursztynowe wibracje- to tytuł wystawy Doroty Ceneckiej, znanej polskiej projektantki i twórczyni form złotniczych, która od 29 maja będzie prezentować swoje prace w Muzeum Regionalnym w Krokowej. Ekspozycja z okazji 30 lat pracy twórczej artystki miała swoją premierę kilka miesięcy temu w Domu Uphagena w Gdańsku i wzbudziła zainteresowanie kilkunastu tysięcy osób.

W ramach eskpozycji zwiedzający będą podziwiać nie tylko nowe obiekty wykonane specjalnie na jubileuszową wystawę, ale także prace prezentujące dorobek twórczy artystki. Wystawę uzupełnią kolorowe fotogramy prac prezentowanych na pokazach mody i sesjach fotograficznych.

Wystawie towarzyszy ekspozycja prac nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE, organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych i Międzynarodowe Targi Gdańskie SA. Jedną z kuratorek konkursu była Dorota Cenecka. Tematem tegorocznej edycji konkursu był umiar. Czym dzisiaj jest UMIAR? Do jakich sfer się odnosi – moralnych, światopoglądowych, estetycznych…? Jest obciążeniem czy drogowskazem? Czy są obszary życia, w których pojawia się jako niezbędny wyznacznik postaw i działań? A może irytuje i/lub budzi niepokój? Czy ktoś/coś ma uprawnienia, aby tworzyć i narzucać jednoznaczną definicję UMIARU? Co utożsamia, jaka treść kryje się pod tym pojęciem?- na te pytania starali się odpowiedzieć polscy artyści. Czy udało im się znaleźć na te pytania trafne odpowiedzi?- przekonają się o tym zwiedzający Muzeum Regionalne w Krokowej.

Dorota Cenecka rozpoczęła swoją prace z bursztynem bałtyckim 30 lat temu w swoim ukochanym Gdańsku. Dziś jest znaną gdańską twórczynią form złotniczych, której prace są prezentowane i sprzedawane na całym świecie. Artystka posiada tytuł mistrza złotnictwa i mistrza bursztyniarza oraz przewodniczy Radzie Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jej prace znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku i w Muzeum Zamkowym w Malborku, a także w kolekcjach prywatnych. Dorota Cenecka jest twórczynią łańcucha Prezydent Gdańska (jego replika znajduje się
w gdańskim Muzeum Bursztynu) i Burmistrza Władysławowa. Od 8 lat Dorota Cenecka prezentuje swoją biżuterię na pokazach mody podczas targów Amberif w Gdańsku, ale także w ramach Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie i Expo 2020 w Dubaju oraz podczas Milano Fashion Week w 2022 i 2023 roku. Projektantka ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem bałtyckim i promocją Gdańska- światowej stolicy bursztynu, organizuje warsztaty dla młodzieży
i studentów nie tylko z Polski, pomaga przy organizacji wystaw, realizuje statuetki i kolekcjonuje prace innych artystów z Polski i zagranicy. Działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, współpracuje z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Związkiem Miast i Gmin Morskich.

Dorota Cenecka w 2023 roku otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdańska za promocję Gdańska- światowej stolicy bursztynu. W tym samym roku uhonorowaną ją Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło za zasługi oraz Medalem Zasłużonych Ludzi Morza.

Wystawę można oglądać do 22 września br.


Organizatorzy wystawy: Krokowa, Miasto Gdańsk, Muzeum Regionalne w Krokowej i Związek Miast
i Gmin Morskich.

Partnerzy: Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

Nadchodzące wydarzenia