ogólne

Bursztynowe warsztaty wytchnieniowe

Bursztyn ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Potarty ręką pachnie podobnie do woni kadzidła i przyciąga drobinki suchej trawy, skrawki papieru. W ten sposób ładuje się elektrycznie ujemnie ale „dodatnio” i przyjaźnie dla człowieka. Dzięki tym cechom ludzie od wieków przypisują mu właściwości lecznicze i magiczne. Nazywają go „kamieniem życia”, amuletem, który uzdrawia, pomaga i chroni.

Weź udział w warsztatach i wykonaj bursztynową pracę. Gwarantujemy wytchnienie od codziennych obowiązków i trosk oraz  poznanie podstawowych sposobów ręcznej obróbki bursztynu bałtyckiego, który zawiera kwas bursztynowy, co wyróżnia go spośród około stu innych żywic kopalnych. Choć to kwas to działa pozytywnie na człowieka: pobudza, reguluje, dezynfekuje i odtruwa.

Naturalny bursztyn bałtycki wyróżnia się szczególnym bogactwem odmian, zróżnicowaniem barw i stopniem przezroczystości. Jest stwardniałą żywicą ale lekką i kruchą. Nie ma dwóch takich samych bursztynów, każdy jest unikatowy i wyjątkowej urody, o zmieniającej się na przestrzeni lat barwie. Dzięki temu bursztyn bałtycki jest od wieków cennym materiałem jubilerskim i nie bez przyczyny nazywany jest żywicą szlachetną.

Poczujmy tą magię i weźmy udział w warsztatach. Serdecznie zapraszamy!

Cel warsztatów: uczestnicy samodzielnie wykonają pracę z bursztynu bałtyckiego replikami archaicznych narzędzi, odpoczną od codziennych obowiązków i nabiorą pozytywnej energii. 

Uczestnicy będą używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników do nadawania kształtu i formy oraz wstępnego szlifowania, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny i pasty polerskie.

Warsztaty zaprojektował i poprowadzi:

Robert Pytlos, wieloletni sekretarz Światowej Rady Bursztynu, wyróżniony Medalem Bursztynowego Kręgu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, członek honorowy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, wyróżniony Honorową Odznaką Związku Rzemiosła Polskiego, autor haseł o bursztynie i bursztyniarstwie w Encyklopedii Gdańskiej, członek Rady Muzeum Gdańska.


Konsultanci:

Eryk Popkiewicz, archeolog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, znany bursztyniarz, zajmujący się archeologią eksperymentalną, twórca replik narzędzi średniowiecznych używanych podczas warsztatów, www.eryk.amberart.pl.

Dorota Cenecka, mistrzyni złotnictwa i bursztyniarstwa, przewodnicząca Rady Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, znana polska projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim, wyróżniona medalem Prezydenta Gdańska za promocję Gdańska- światowej stolicy bursztynu.

Liczba uczestników: max 20 osób, min. 10 osób*

* Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów z powodu braku wymaganego minimum uczestników.

Bilet 1 osobowy: 150,00 zł brutto, obejmuje, udział w 2 godzinnych warsztatach, kawa, herbata, woda, ciastka, certyfikat ukończenia warsztatów.

Warsztaty przeznaczone są dla osób w wieku od 10 lat.

W przypadku udziału osób niepełnoletnich, opiekun ma obowiązek brać udział w warsztatach w formie asysty.

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest dokonanie opłaty, przelewem na rachunek bankowy Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej nr 20 8349 0002 0007 8559 2000 0010, w wysokości 150,00 zł za osobę w ciągu 3 dni od dnia otrzymania potwierdzenia zapisu przez Organizatora.

W tytule przelewu prosimy podać: “Warsztaty Wytchnieniowe – Imię i Nazwisko Uczestnika”.

Kiedy: 09.07.2024 r. – warsztaty w Rybaczówce w Dębkach, godz. 17:00 – 19:00

12.07.2024 r. – warsztaty w świetlicy wiejskiej Karwieńskie Błoto Pierwsze w Sławoszynku, godz. 17:00 – 19:00

16.07.2024 r. – warsztaty w Domu Ludowym w Białogórze, godz. 17:00 – 19:00

Więcej informacji pod numerem 691-447-000 lub wysłanie zgłoszenia na adres email kultura@kck.krokowa.pl.

Nadchodzące wydarzenia