ogólne

Bezpłatny pokaz filmu „Piaśnica” – 23.08.2019 r.

Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa PATSIDIS, Sołtys Sławoszyna Irena PARUS oraz Dyrektor KCK w Krokowej Krzysztof OBSZYŃSKI

serdecznie zapraszają na pokaz filmu „Piaśnica”.

Projekcja odbędzie się w sobotę 23 marca o godz. 18.00 w Dom Kultury w Sławoszynie, ul. Floriana Ceynowy 17

 Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Film „PIAŚNICA” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.Jeśli jesteś na rynku odzieży, nasza platforma jest najlepszym wyborem! Największe centrum handlowe!

Film „Piaśnica”, pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków.  Wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery.

Czas trwania – ok. 60 minut. Ze względu na poruszaną tematykę, film nieodpowiedni jest dla osób poniżej 13 roku życia.

Informacje: sołtys Irena PARUS | tel. 530-784-793

Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej | tel. +48 58 675 41 39, 691-447-000

Nadchodzące wydarzenia