XXI Przegląd Zespołów Regionalnych dla Dorosłych „Wierzchucino 2019” za nami.

XXI Przegląd Zespołów Regionalnych dla Dorosłych „Wierzchucino 2019” za nami.Przegląd rozpoczął się Mszą Św. w intencji zespołów, oprawę muzyczną w języku Kaszubskim w czasie nabożeństwa zapewnił zespół z Władysławowa. W ciągu jednego popołudnia można było posłuchać dziewięć zespołów regionalnych z całego województwa pomorskiego, dodatkowo każdy zespół musiał wykonać co najmniej jedną pieśń z twórczości Jana Trepczyka. Za sprawą skupionych w jednym miejscu różnych zespołów śpiewaczo-tanecznych, wydarzenie to jest świętem kaszubskiej kultury, tej o wiejskim charakterze i rodowodzie, który pokazuje jej wielkie bogactwo i różnorodność w strojach, pieśniach, muzyce, gwarze i zwyczajach.
Pierwsze miejsce: „Bandonia z Tuchlina”, drugie miejsce: „Kaszubianki z Władysławowa” oraz Mareszki z Cewic, trzecie miejsce: „Kaszuby z Krasina Wiela”, „Krebane z Brus” oraz „Kaszebsko Rodzezna z Lini”.
Wyróżnienia otrzymały zespoły: „Lewino w Lęborka” i „Krajniacy z Wielkiego Buczka”
Puchar ufundowany przez Prezesa Stowarzyszenia Zespołów Kaszubskich Tomasza Fopke za najlepsze wykonanie pieśni Jana Trepczyka otrzymał Zespół „Krajniacy z Wielkiego Buczka”
Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Gmina Krokowa, Starostwo Powiatowe w Pucku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Wierzchucino, Poseł na Sejm Kazimierz Plocke.
– gratulujemy i do zobaczenia za rok!