Wystawa Aleksandry Krauze

W niedzielne popołudnie 31 maja w krokowskim Zamku na wernisażu wystawy obrazów pani Aleksandry Krauze spotkali się miłośnicy sztuki i sympatycy artystki. Okazało się, że nawet w czasie zarazy w maseczkach i bezpiecznej odległości można sztukę kontemplować.

W zamkowej sali Luizy zebranych przywitała pani Danuta Dettlaff – dyrektor Fundacji Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury. W ciepłych słowach jako kurator wystawy przedstawiła panią Aleksandrę Krauze, od kilku lat wybrzeżowo – nordową artystkę rodem z Warszawy. Sympatyczną niespodzianką było muzyczne otwarcie wernisażu – mini koncert  córeczek malarki. Sala Luizy gościła do tej pory wielu dorosłych muzyków. Okazało się, że gra małych wykonawczyń też wzruszyła i miło było jej posłuchać. Pani Aleksandra w swojej skromności krótko poinformowała  o  zainteresowaniach malarskich, o artystycznej drodze, o rozwijaniu malarskiego kunsztu pod opieką Urszuli Stachowiak.

Obrazy powiązane jednym tematem przedstawiające ptaki naszych pól, lasów i łąk wyeksponowane zostały w zamkowej kawiarni i tam wszyscy miłośnicy sztuki zgromadzili się po „części oficjalnej”. Urzekły one przede wszystkim kolorystyką. Na jednych ptaki są drapieżne, czarnopióre, wręcz groźne – kruki, puszczyk kormoran, na innych – finezyjne w ruchu, rozbielone w barwie, jakby wtopione w mgłę – czaple, mewy, żuraw, ośmielę się napisać – delikatne i subtelne jak sama artystka.

Spotkanie z malarstwem pani Aleksandry Krauze było pięknym, wzruszającym i estetycznym przeżyciem dla osób uczestniczących  wernisażu.  Bożena Hartyn- Leszczyńska