Wyróżnienie dla Pani Ewy Kur z Dębek w XXIV Wojewódzkim Konkursie „Haft Kaszubski Linia 2019”

Najszerzej znaną i najpowszechniej uprawianą dziedziną kaszubskiej sztuki ludowej jest haft. Gmina  Linia  od  lat  czynnie  działa  na  rzecz  zachowania  i  rozwoju  tej  niezwykłej i  pięknej sztuki. Robi to m.in. poprzez organizowanie konkursu haftu kaszubskiego od 1996 roku. Konkurs swoim zasięgiem wykracza poza granice województwa ( w konkursie biorą udział hafciarki z powiatu tucholskiego, wchodzącego w skład województwa kujawsko-pomorskiego). Celem organizowanego rokrocznie konkursu jest upowszechnianie wartości i piękna wszystkich szkół haftu kaszubskiego, rozbudzanie zainteresowania sztuką ludową Kaszub i stwarzanie możliwości pokazania haftu kaszubskiego, aktywizowanie środowiska twórczości zajmującego się haftem kaszubskim, pozyskiwanie nowych twórców oraz młodych talentów. Konkurs hafciarski z roku na rok rozrasta się – bierze w nim udział coraz więcej osób oraz coraz więcej prezentowanych jest prac. Uczestnikami jego są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz dorośli.

Podsumowanie konkursu ma miejsce co roku w czerwcu w Gminnym Domu Kultury w Lini. Pani Ewa Kur z Dębek  dumnie od ośmiu lat  reprezentuje Gminę Krokowa, w tym roku otrzymała wyróżnienie.

„W świat robótek ręcznych m.in. szycia oraz haftu wprowadziła mnie moja ciocia, która w tamtym okresie zajmowała się moim wychowaniem. Przed wojną odbywały się kursy haftu kaszubskiego w miejscowościach Żarnowiec oraz Krokowa. Jedną z uczestniczek była utalentowana hafciarka Pani Anna Semerling, która zgodziła się uczyć mnie wyszywania. W swoich pierwszych próbach wzorowałam się na pracach pani Anny, mojej mamy oraz haftach ze Skarbca Klasztornego w Żarnowcu. Przy szczególnej fascynacji starym wzornictwem, sama także projektuję i tworzę nowe szablony”.