„Święto Wiosny” w Zamku w Krokowej w dniu 18.03.2018 roku, godz. 17.00

Serdecznie zapraszamy na oficjalne powitanie wiosny czyli

 „Święto Wiosny” w Zamku w Krokowej w dniu 18.03.2018 roku, godz. 17.00

Odbędzie się koncert kaszubski:
„Stwòrzenié swiata” – w wykonaniu Tomasza Fopke – baryton i Pawła Rydla – fortepian do słów Pierwszego Rozdziału Księgi Rodzaju w przekładzie ojca prof. dr. hab. Adama Sikory z języka hebrajskiego na kaszubski i muzyki Marka Raczyńskiego 
koncert Kaszubskiej Pieśni Wielkopostnej w wykonaniu: Tomasza Fopke – baryton, Pawła Rydla – fortepian i Jakuba Klemensiewicza – saksofon.
„Stwòrzenié swiata” stanowi dzieło artystyczne w przewodzie doktorskim w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. 

„Święto wiosny” to wydarzenie artystyczne organizowane cyklicznie przez Fundację Sedlaka w związku z początkiem astronomicznej wiosny. 

Wydarzenie odbędzie się przy wsparciu finansowym Gminy Krokowa i Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej.
 

O Artystach:
ad. dr Paweł Rydel – profesor w Katedrze Fortepianu gdańskiej Akademii Muzycznej. Laureat najwyższych nagród w konkursach pianistycznych i kameralnych, m.in.: I Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia im. F. Liszta we Wrocławiu (1991), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy (1994), I Konkursu Muzyki Kameralnej w Zakopanem w r. 1998 (ze skrzypkiem A. Kacprzakiem) oraz nagrody Jury na Konkursie Pianistycznym w Bremen (Niemcy) w 1999 r.
Prowadzi regularną działalność koncertową jako solista i kameralista, występując w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Jego zainteresowania artystyczne obejmują przede wszystkim muzykę XIX i XX w.

Tomasz Fopke – Tómk Fópka – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie – tworzący głównie w języku kaszubskim literat i kompozytor. Animator kultury kaszubskiej. Działacz społeczny i samorządowy. Autor kilkunastu pozycji zawierających m.in. wiersze, teksty piosenek, etiudy, felietony oraz tłumaczenia. Jego dyskografia obejmuje ponad 80 pozycji. Jest twórcą Pierwszej Pasji Kaszubskiej oraz Mszy Kaszubskiej na Chór i Diabelskie Skrzypce.

Jakub Klemensiewicz – pochodzący z Jastarni, student Akademii Muzycznej w Gdańsku, saksofonista i klarnecista, improwizator. Obecnie skupia się na zgłębianiu muzyki improwizowanej, mechanizmach jej tworzenia i procesu jej oddziaływania na odbiorcę/słuchacza eksperymentując przy tym w różnych składach, również przy współpracy z Fundacją Sedlaka.