Świąteczne opowieści po kaszubsku – posłuchajcie z nami!

Kaszubi określają święta Bożego Narodzenia mianem Gòdë.  Kaszubskie tradycje bożonarodzeniowe charakteryzowały się bogatą obrzędowością, której elementy spotykane są także w czasach współczesnych. Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej zaprasza do wysłuchania pierwszej z pięciu opowieści świątecznych czytanych w języku kaszubskim.

“Swiãti Miklosz a Gwiôzdór” czyta Wójt Gminy Krokowa – Adam Śliwicki. Serdecznie dziękujemy autorowi tekstu Panu Romanowi Drzeżdżonowi. Jesteście ciekawi jaka będzie następna opowieść? Jutro kolejny gość – bądźcie z nami!


Gdzie mieszka Gwiazdor? Jak wygląda? Gdzie go znaleźć na Kaszubach? Czy Paneszczi coś wiedzą na ten temat? Posłuchajcie 🎅
„Adres Gwiôzdóra” czyta Radna Gminy Krokowa – Joanna Szynszecka
Jutro następna ciekawa opowieść!

Gòdów czas – zgniélstwa czas. Święta to czas lenistwa! To już trzecie opowiadanie po kaszubsku o Mikołaju. Autor tekstu: Roman Drzeżdżon, czyta Marianna Styn – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Krokowa. Posłuchajcie!


Im bliżej świąt, tym bardziej Mariolka była ciekawa, czy Gwiazdor przyniesie jej to, o co prosiła w malowanym liście, jaki do niego w listopadzie wysłała. “Mariolka i Gwiôzdór” – czyta Małgorzata Śliwicka. Tekst: Roman Drzeżdżon.


„Swiãti Mikòłôj a Gwiôzdór”– czyta Jadwiga Kirszling – Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Krokowa. Pewnego dnia Mikołaj zawędrował na Kaszëbë… tam spotkał człowieka, który stał się jego pomocnikiem – od tamtej pory Gwiazdor zostawia nam prezenty pod choinką. To już ostatnia świąteczna opowieść po kaszubsku w tym roku, mamy nadzieję że podobało się Państwu. Autor opowiadania – Roman Drzeżdżon.