“Ścinanie Kani” – Dębki 2017

Dnia 23 czerwca 2017 roku przy Rybaczówce w Dębkach odbył się happening pt. “Ścinanie Kani” nawiązujący do pradawnego kaszubskiego obrzędu realizowanego w noc świętojańską.

Wydarzenie w przestrzeni publicznej w Dębkach było połączeniem wielu dziedzin sztuki: muzyka, malarstwo, teatr i performance z wykorzystaniem elementów symboliki i obrzędowości kaszubskiej.
W happeningu wystąpili kaszubscy artyści: Teatr ZYMK i Młodi Kaszebi w reżyserii Adama Hebla, Chór LUTNIA z Luzina pod dyrekcją Tomasza Fopke, Jakub Klemensiewicz – klarnecista. Dużym zaskoczeniem dla widzów była obecność umundurowanej grupy Airsoftowej – 10th Shadows.
Organizatorzy przewidzieli możliwość zaangażowania widzów: lokalnej ludności oraz turystów do udziału w happeningu – podział ról, uczestnictwo w pochodzie, możliwość gry na kaszubskich instrumentach, śpiewy ad libitum oraz malowanie aktorów.
Podczas wydarzenia zostało zaprezentowane ponad 20-metrowe płótno zdobione wzorem haftu kaszubskiego, malowane przez uczniów: Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żarnowcu, wychowanków Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Kłaninie, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie, pod okiem artysty malarza Przemysława Olczaka.
“Ścinanie Kani” spotkało się z dużym zainteresowaniem turystów oraz członków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, dla których wydarzenie w Dębkach było jednym z puntów wycieczki podczas pobytu na Kaszubach.
Organizator: Fundacja Sedlaka, przy wsparciu: Krokowskiego Centrum Kultury w Krokowej, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie
Dofinansowano ze środków Gminy Krokowa.
Zdjęcia: Piotr Kaningowski