Zespoły

Orkiestra Dęta w Wierzchucinie

Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchucinie


Orkiestra Dęta w Sławoszynie

Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławoszynie


Spontan

W czerwcu 2011 roku w Gimnazjum im. ks. A Radomskiego w Wierzchucinie powstał młodzieżowy zespół SPONTAN prowadzony przez panią Iwonę Filant–Melańczuk przy współpracy pani Renaty Goyke i pani Katarzyny Markowskiej. Zespół początkowo liczył 15 osób i działał na terenie Gimnazjum w Wierzchucinie ale swoimi występami uświetniał wiele uroczystości gminnych. Aktualnie w ramach projektu pt .,,SPONTAN – projekt. Jezioro łączy młode talenty muzyczne” skład zespołu znacznie się rozrósł, liczy 34 osoby, głównie uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Wierzchucinie ale są również dwie absolwentki Gimnazjum. W ramach projektu wspólnie z zespołem muzykują dzieci i młodzież z terenu Gminy Gniewino. Młodzież gimnazjum spotyka się na zajęciach na terenie szkoły ale dodatkowo próby dla całości odbywają się w każdy piątek w godz. 15:00-19:00 w świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w Brzynie.

SPONTAN to przede wszystkim muzyka rozrywkowa, ale młodzież czuje się dobrze również w innym repertuarze. Mimo krótkiego istnienia zespół ma on na swoim koncie wiele występów m.in. Koncert kolęd w kościele w Żarnowcu, EURO 2012-Piknik Piłkarski w Czymanowie, Festyn w Brzynie, Jarmark Cysterski w Żarnowcu, Dni Krokowej, Dożynki Gminne, podczas uroczystości z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości wspierał Szkołę Podstawową w Wierzchucinie, Biesiada w Prusewie. 30 listopada 2012 roku w ramach Projektu .,,SPONTAN – projekt. Jezioro łączy młode talenty muzyczne” zespół wystąpił w Gniewinie z okazji Dni Kultury Gniewina. Do ostatnich sukcesów zespołu należą laury zebrane podczas 2 Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rozrywkowej w Gdańsku:

1.Grand Prix dla zespołu SPONTAN w kategorii zespoły

2.Grand Prix dla ŁUKASZA JUNG w kategorii soliści

3.Pierwsze miejsce i złoty medal dla SZYMONA WEJERA w kategorii soliści

4.Wyróżnienie dla akordeonisty – ŁUKASZ JUNG

5.Wyróżnienie dla akordeonisty – DOMINIK BIAŁK

W 2105 roku zespół wydał drugą płytę zatytułowaną “Uwierz w siebie”.


„Nasze Stronë” z Prusewa

Zespół powstał 17 marca 1997 roku z inicjatywy Pan Jerzego Łyska. W pierwszym składzie zespołu występowali członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Wierzchucina oraz Prusewa. Od 2006 roku zespół zaczął działać przy Radzie Sołeckiej w Prusewie, a w jego skład wchodzą przede wszystkim młodzież i dzieci z Sołectwa Prusewo.

„Nasze Strone” w swoim repertuarze ma wyłącznie piosenki kaszubskie, w tym wiele autorstwa Pana Jerzego Łyska. Oprócz piosenek świeckich zespół wykonuje także w języku kaszubskim pieśni religijne i kolędy. Zespół cechuję profesjonalizm, zgranie, stroje ludowe, hafty oraz piękne i donośnie głosy wszystkich członków zespołu.

Od początku istnienia zespół może poszczycić się wieloma występami i osiągnięciami. Na koncie ma sporo występów, w ponad 50 miejscowościach w Polsce oraz 18 za granicą. Zespół „Nasze Strone” można było usłyszeć i zobaczyć między innymi w pierwszym programie TVP w reportażu z cyklu „U siebie”, pod tytułem „Pod zielonym wieńcem”, a w TVP 3 wystąpił na żywo w programie „Tu mieszkamy”. Dodatkowo kilkakrotnie prezentowany był w telewizyjnym magazynie kaszubskim „Rodno Zemia”. Na żywo występy zespołu w szczególności można podziwiać na wielu corocznych imprezach lokalnych w Gminie Krokowa.

W marcu 2012 roku zespół „Nasze Strone” obchodził uroczyście piętnastolecie istnienia. Na jubileusz zespołu przybyli m.in.: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Starosta Pucki Wojciech Dettlaff, członkowie Zarządu Powiatu Puckiego: Ewa Kownacka i Włodzimierz Olszewski, Radny Powiatu Puckiego Zygmunt Dudek oraz ówczesny wice-wójt gminy Krokowa Jarosław Białk. Podczas jubileuszu 15-lecia działalności artystycznej, za zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu kultury kaszubskiej, zespół uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Ponadto zespół otrzymał za działalność statuetkę przyznaną przez Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego oraz dyplom Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierza Plocke, w podziękowaniu za kultywowanie i propagowanie tradycji oraz kultury kaszubskiej.

 „Nasze Strone Prusewo” liczyło 20 osób, w jego skład wchodzili:
Anna Wujke, Mirosław Reszke, Aleksandra Waśkowska, Alicja Waśkowska, Daria Greszewska, Wiktoria Tarnowska, Karolina Formela, Patrycja Groen, Aleksandra Groen, Natalia Treder, Klaudia Fopka, Julia Fopka, Rozalia Formela i Marcin Rutkowski – osoby śpiewające (mieszkańcy Prusewa)
Dawid Krampikowski – śpiew i diabelskie skrzypce
Szymon Krampikowski – śpiew i burczybas
Krystian Groen – trąbka
Michał Rogocki – tuba
Eugeniusz Pomieczyński – akordeon i śpiew
Jerzy Łysk – akordeon, konferansjerka i śpiew

W roku 2018 zespół zakończył swoją działalność.