Konkurs poprawnego czytania w języku kaszubskim „Królewionka”.

 

Konkurs poprawnego czytania w języku kaszubskim „Królewionka”

ZKP Oddział w Wierzchucinie we współpracy z Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego zorganizował Konkurs poprawnego czytania w języku kaszubskim „Królewionka”. Odpowiedzialnym za organizację był Dariusz Laddach – zastępca oddziału i nauczyciel języka kaszubskiego. Do konkursu przystąpiły dzieci ze szkół Gminy Krokowa w kategorii I – klas IV-VI oraz kategorii II – klas VII i gimnazjum. W I kategorii uczniowie czytali dowolnie wybrane baśnie. Wybierano głównie utwory Janusza Mamelskiego i Alojzego Nagla. Natomiast w II kategorii uczniowie czytali utwory Jana Drzeżdzona.

Komisja w składzie Elżbieta Bemka, Beata Dettlaff, Jadwiga Machalska i Małgorzata Śliwicka – przewodniczący, przyznała w kategorii I następujące miejsca:

I miejsce – Julia Jeschke ze Sławoszyna

II miejsce – Mateusz Kujawski z Krokowej

II miejsce – Franciszek Lessnau z Sławoszyna

w kategorii II :

I miejsce – Maciej Gaffke z Żarnowca

II miejsce – Lilianna Szymikowska z Lubocina

III miejsce – Anna Bemke z Wierzchucina, Maja Dominik z Lubocina i Weronika Minga z Wierzchucina

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki zaś dla miejsc I-III i wyróżnień przyznano nagrody. Uczestnicy Konkursu zwiedzali Plac Kaszubski z zapoznali się z dziejami upamiętnionych Kaszubów z Ziemi Puckiej. Po wspólnym obiedzie z zadowoleniem wszyscy rozjechali się do własnych szkół. Konkurs cieszył się powodzeniem.

Jadwiga Kirkowska.