Józef Semmerlig – rzeźbiarz z Krokowskiej Ziemi – wystawa

Zapraszamy na wystawę, która odbędzie się 17.06. 2017 w Zamku Krokowa

 

Józef Semmerling

…kiedy rzeźbi czuje się wolny, bo robi to co kocha.

Zarabiał nażycie pracując jako elektryk, choć zawód ten wybrał bez przekonania, w wolnych chwilach sięgał po dłuto, rzeźbienie zawsze sprawiało mu przyjemność , uspakajało i dawało poczucie wolności, dlatego najchętniej przebywa w swojej pracowni w Lisewie.

 

Urodził się w 1954 r. w Dąbrowie, od dziecka wycinał w drewnie gwiazdki, ptaszki, drobne przedmioty. Powrócił do tego zajęcia podczas służby wojskowej, stacjonując w lecie, jak mówi „drzewa było pod dostatkiem”, więc rzeźbił dla kolegów figurki kobiet. W 1980 r. z sukcesem przystąpił do konkursu „Rybak w rzeźbie ludowej”, od tamtej pory nie rozstaje się z dłutem.

Rzeźba: postacie świętych, szopki bożonarodzeniowe, kapliczki, anioły, krucyfiksy, rybacy, scenki rodzajowe. Udział w kiermaszach sztuki ludowej, plenerach rzeźbiarskich, wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w konkursach prezentujących współczesną sztukę ludową Kaszub. Prace autora znajdują się w zbiorach muzealnych w : Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu, Bytowie, Słupsku, Chojnicach, w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce i Niemczech.

Współautor rzeźb z ołtarza papieskiego w Sopocie – św. Marcina i św. Zofii z sześcioma modlącymi się. Autor stacji XI Drogi Krzyżowej w Sianowie

Tel: 603 449 147