„Nasze Stronë” z Prusewa

Zespół powstał 17 marca 1997 roku z inicjatywy Pan Jerzego Łyska. W pierwszym składzie zespołu występowali członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Wierzchucina oraz Prusewa. Od 2006 roku zespół zaczął działać przy Radzie Sołeckiej w Prusewie, a w jego skład wchodzą przede wszystkim młodzież i dzieci z Sołectwa Prusewo.

„Nasze Strone” w swoim repertuarze ma wyłącznie piosenki kaszubskie, w tym wiele autorstwa Pana Jerzego Łyska. Oprócz piosenek świeckich zespół wykonuje także w języku kaszubskim pieśni religijne i kolędy. Zespół cechuję profesjonalizm, zgranie, stroje ludowe, hafty oraz piękne i donośnie głosy wszystkich członków zespołu.

Od początku istnienia zespół może poszczycić się wieloma występami i osiągnięciami. Na koncie ma sporo występów, w ponad 50 miejscowościach w Polsce oraz 18 za granicą. Zespół „Nasze Strone” można było usłyszeć i zobaczyć między innymi w pierwszym programie TVP w reportażu z cyklu „U siebie”, pod tytułem „Pod zielonym wieńcem”, a w TVP 3 wystąpił na żywo w programie „Tu mieszkamy”. Dodatkowo kilkakrotnie prezentowany był w telewizyjnym magazynie kaszubskim „Rodno Zemia”. Na żywo występy zespołu w szczególności można podziwiać na wielu corocznych imprezach lokalnych w Gminie Krokowa.

W marcu 2012 roku zespół „Nasze Strone” obchodził uroczyście piętnastolecie istnienia. Na jubileusz zespołu przybyli m.in.: Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, Starosta Pucki Wojciech Dettlaff, członkowie Zarządu Powiatu Puckiego: Ewa Kownacka i Włodzimierz Olszewski, Radny Powiatu Puckiego Zygmunt Dudek oraz ówczesny wice-wójt gminy Krokowa Jarosław Białk. Podczas jubileuszu 15-lecia działalności artystycznej, za zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu kultury kaszubskiej, zespół uhonorowany został dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Ponadto zespół otrzymał za działalność statuetkę przyznaną przez Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego oraz dyplom Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierza Plocke, w podziękowaniu za kultywowanie i propagowanie tradycji oraz kultury kaszubskiej.

Obecnie „Nasze Strone Prusewo” liczy 20 osób, w jego skład wchodzą:
Anna Wujke, Mirosław Reszke, Aleksandra Waśkowska, Alicja Waśkowska, Daria Greszewska, Wiktoria Tarnowska, Karolina Formela, Patrycja Groen, Aleksandra Groen, Natalia Treder, Klaudia Fopka, Julia Fopka, Rozalia Formela i Marcin Rutkowski – osoby śpiewające (mieszkańcy Prusewa)
Dawid Krampikowski – śpiew i diabelskie skrzypce
Szymon Krampikowski – śpiew i burczybas
Krystian Groen – trąbka
Michał Rogocki – tuba
Eugeniusz Pomieczyński – akordeon i śpiew
Jerzy Łysk – akordeon, konferansjerka i śpiew

close
Facebook Iconfacebook like button